- Times and locations for the IHSAA baseball regional championship games will be announced Wednesday.
The IHSAA baseball state tournament continues Saturday with regional championships.
Games will be played in a doubleheader format at each host site. Below are the pairings and schedule for Saturday’s games.
Hogan Denny closes the door on No. 1:“When you give him the ball, the game is over.”
‘That’s movie stuff, right?’Must-see catch clinches Westfield no-hitter sectional title
Follow IndyStar high school baseball expert Akeem Glaspie on X at @THEAkeemGlaspie for the latest news and analysis.
Host sites: NORTH: LaPorte, South Bend Clay, Plymouth, Griffith, Oak Hill, Logansport, Lafayette Jeff, Lafayette Central Catholic; SOUTH: Tudor Park, Mooresville, Morristown, Loogootee, Jasper, Floyd Central, Mitchell, Southridge
IHSAA CENTRAL Indiana BASEBALL REGIONAL PAIRINGS
CLASS 4A
New Palestine vs. Cathedral, 3 p.m., in Jasper
Mooresville vs. Franklin, 3 p.m., in Mooresville
Franklin Central vs. Avon, 3 p.m., at Southridge
Westfield vs. McCutcheon, 3 p.m., at Lafayette Jeff
CLASS 3A
Brebeuf Jesuit vs. Speedway, 10:00 a.m., at Park Tudor
CLASS 2A
Covenant Christian vs. Greencastle, 1 p.m., at Park Tudor
Heritage Christian vs. Knightstown, 5 p.m., in Morristown
A CLASS
Lutheran vs. South Decatur, 1 p.m., in Morristown
Bethesda Christian vs. Shakamak, 1:00 p.m., in Loogootee
“We are leaving a legacy.”Heritage Christian wins third straight sectional title.
Further:Brebeuf Jesuit snaps 5-game skid against Guerin Catholic to win sectional title
IHSAA BASEBALL STATE REGIONAL PAIRINGS
CLASS 4A
Floyd Central vs. Castle, 3 p.m., at Floyd Central
Lake Central vs. Chesterton, 2:30 p.m., at Griffith (Railcats Steel Yard)
Carroll v. Homestead, 11 a.m., in Plymouth
Mishawaka vs. Concord, 11 a.m., at South Bend Clay
CLASS 3A
Crawfordsville vs. Northview, 11 a.m., in Mooresville
Batesville vs. Silver Creek, 11 a.m., at Floyd Central
Jasper vs. Evansville Memorial, noon, in Jasper
Mishawaka Marian vs. Twin Lakes, 11 a.m., at Logansport
Mississinewa vs. Delta, 1:00 p.m., in Delta
Fort Wayne Bishop Dwenger vs. NorthWood, 3 p.m., at South Bend Clay
Hanover Central vs. New Prairie, 4 p.m., at LaPorte
CLASS 2A
Linton-Stockton vs. North Posey, 11 a.m., at Southridge
Southwestern (Hanover) vs. Providence, 11 a.m., in Mitchell
Madison-Grant vs. Frankton, 5 p.m., at Oak Hill
Illiana Christian vs. Wheeler, noon, at Griffith (Railcats Steel Yard)
Eastbrook vs. Westview, 5 p.m., at Lafayette Central Catholic
Benton Central vs. Rochester, 11 a.m., at Lafayette Jeff
A CLASS
South Central vs. Trinity Lutheran, 3 p.m., in Mitchell
Barr-Reeve v. Tecumseh, 4 p.m., in Loogootee
Morgan Township. vs. Tri Twp., noon, in LaPorte
Fremont vs. North Miami, 3 p.m., in Plymouth
Frontier vs. Lafayette Central Catholic, 1 p.m., at Lafayette Central Catholic
Wes-Del vs. Union City, 3 p.m., in Logansport
Keynote USA
For the Latest Local News, Follow @Keynote USA Local on Twitter.
Source link