The Missouri state women’s baseball and soccer tournaments concluded Saturday, with several Kansas City-area schools represented throughout the action.
Blue Springs won the Missouri Class 6 state baseball championship, while Liberty North placed third.
Lee’s Summit won the third-place game over Blue Springs South in the Missouri Class 4 girls soccer tournament, while Nerinx Hall won the championship game.
Here are the results of the women’s baseball and soccer tournaments of all classes…
Missouri State Baseball Tournaments
At the Ozark Mountain Sports Complex
CLASS 6
Friday semi-finals
Lafayette (Wildwood) 1, Liberty North 0
Blue Springs 7, Francis Howell 2
Saturday’s third place match
Liberty North 4, Francis Howell 0
Saturday’s championship game
Blue Springs 11, Lafayette (Wildwood) 10
CLASS 5
Friday semi-finals
Webster Groves 7, Kearney 5
Willard 5, ft. Zumwalt South 4
Saturday’s third place match
Kearney 1, Ft. Zumwalt South 0
Saturday’s championship game
Willard 5, Webster Groves 1
CLASS 4
Wednesday semi-finals
San Jose Benton 4, MICDS 1
Blair Oaks 4, St. Charles Lutheran 2
Thursday’s third place match
Lutheran San Carlos 3, MICDS 0
Thursday’s championship game
Blair Oaks 7, San Jose Benton 2
CLASS 3
Wednesday semi-finals
Buchanan Center 7, West County 3
Duchesne 10, licking 3
Thursday’s third place match
West county 10, licking 2
Thursday’s championship game
Duchesne 9, Mid-Buchanan 0
CLASS 2
Monday’s semi-finals
Maysville 12, Chaffee 4
Iberia 5, Tipton 1
Tuesday’s Third Place Match
Chaffee 5, Tipton 1
Tuesday’s championship game
Iberia 7, Maysville 3
CLASS 1
Monday’s semi-finals
Oran 11, Green City 0
Sacred Heart 16, Wheatland 6
Tuesday’s Third Place Match
Wheatland 9, Green City 6
Tuesday’s championship game
Oran 11, Sacred Heart 1
Missouri Girls Soccer State Championships
In Fenton; at World Wide Technology Soccer Park
CLASS 4
Friday semi-finals
Nerinx Hall 5, Lee Summit 1
Eureka 3, Blue Springs South 2
Saturday’s third place match
Lee’s Summit 3, Blue Springs South 1
Saturday’s championship game
Nerinx Room 2, Eureka 1 (2OT)
CLASS 3
Friday semi-finals
Cor Jesu Academy 3, San Miguel Arcángel 0
Rockwood Summit 1, Ft. Zumwalt South 0
Saturday’s third place match
Foot. Zumwalt Sur 5, San Miguel Arcángel 0
Saturday’s championship game
Cor Jesu Academy 3, Rockwood Summit 0
CLASS 2
Friday semi-finals
Notre Dame de Sion 2, Whitfield 0
Helias Catholic 1, Logan-Rogersville 0
Saturday’s third place match
Whitfield 2, Logan-Rogersville 0
Saturday’s championship game
Notre Dame de Sion 3, Helias Católica 1
CLASS 1
Friday semi-finals
Summit Christian Academy 2, Saxony Lutheran 1
Lutheran San Carlos 1, Laquey 0, OT
Saturday’s third place match
Lutheran Saxony 2, Laquey 0
Saturday’s championship game
Summit Christian Academy 3, St. Charles Lutheran 0
Keynote USA
For the Latest Local News, Follow Keynote USA Local on Twitter.